JML-diving

Menu
MENU

Informacje ogólne

Układ oddechowy człowieka współpracuje z układem krążenia. W płucach następuje wymiana gazowa. W wyniku zachodzących procesów metabolicznych w ciele człowieka wraz z wydechem z płuc wydostaje się dwutlenek węgla.

Podstawowym problemem pojawiającym się podczas oddychania w układach zamkniętych (CCR) oraz pół-zamkniętych (SCR) jest właśnie skuteczne usuwanie dwutlenku węgla, który pojawia się w pętli oddechowej. Gaz ten może powodować pojawienie się istotnych negatywnych reakcji w organizmie szczególnie, gdy poziom CO2 staje się zbyt wysoki. Rosnący poziom dwutlenku węgla może powodować bóle głowy, przyspieszenie oddechu oraz inne symptomy hiperkapni (zatrucia CO2).

Użycie właściwego absorbentu, jego prawidłowe zapakowanie oraz jego odpowiednio częsta wymiana, zapobiega zatruciu dwutlenkiem węgla i w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo nurkowania na rebreatherze.

Przy doborze absorbentu należy mieć na uwadze gęstość gazu oraz przepływ laminarny. Z jednej strony nurek musi włożyć odpowiednią ilość energii w „przepchanie” gazu przez zbiornik z absorbentem, z drugiej strony wydychany gaz musi pozostać przez odpowiedni czas w kontakcie z absorbentem tak, aby absorbent pochłonął cały dwutlenek węgla.

Sofnolime® stosowany jest do utrzymania stężenia dwutlenku węgla poniżej szkodliwych poziomów w obiegach typu SCR i CCR oraz w systemach nurkowania saturowanego oraz komercyjnego.

Pozwala na usunięcie dwutlenku węgla zarówno z mieszanek nitroksowych, jak i trimixowych i helioxu, co poza oczyszczeniem czynnika oddechowego z CO2, pozwala nam na optymalizację użycia kosztownego gazu, jakim jest hel.