JML-diving

Menu
MENU

Aktualności

Łódzki Festiwal Nurkowania Wrakowego 2012

27.02.2012

W dniu 25.02.2012 w budynku Politechniki Łódzkiej odbyła się trzecia edycja Łódzkiego Festiwalu Nurkowania Wrakowego.

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem nurków, nie tylko z centralnej części Polski. Powodem byli wybitni goście, zaproszeni przez organizatorów.

Jednym z nich był Richie Kohler – legenda w świecie nurków wrakowych, jeden z odkrywców  wraku niemieckiego U-Boota u wybrzeży New Jersey, pracujący nad wieloma pasjonującymi projektami wrakowymi, m.in. dotyczącymi prawdziwych przyczyn zatonięcia Titanica.

Richie przeprowadził dwie prelekcje dotyczące swych odkryć oraz projektów. Przekazał także widelec wydobyty z wraku Andrea Dorii, który został zlicytowany w celach charytatywnych.

Drugim wybitnym gościem festiwalu był  Leigh Bishop – jeden z najlepszych nurków wrakowych i fotografów podwodnych na świecie. Podczas swoich dwóch wystąpień przedstawił swoje doświadczenia w nurkowaniu na wrakach, wcześniej nie odwiedzanych przez żadnego nurka i niezidentyfikowanych, m.in. leżących w kanale La Manche oraz na północnych wybrzeżach Irlandii. Obydwie prelekcje były bogato udokumentowane przepięknymi zdjęciami podwodnymi.

Obydwaj znakomici goście nurkują obecnie na rebreatherach, które pozwalają im na długie czasy denne na bardzo dużych głębokościach. Z ich relacji wynika, że większość nurków technicznych odchodzi od obiegu otwartego i stosuje rebreathery.

Na imprezie nie zabrakło także polskich wybitnych nurków wrakowych. Swoje prezentacje mieli m.in. Bogusław Ogrodnik, Marcin Trzciński, Łukasz Piórewicz, Tomasz Stachura i Adam Wysoczański. Duże zainteresowanie wzbudziły także dwie prelekcje dotyczące historii i nurkowań na wrakach  Cieśniny Dardanelskiej, które prowadzone są przez polsko-turecki zespół historyków, nurków i archeologów.


Powrót